Pondělí, 20 května, 2024

Bolí vás břicho nebo žaludek? Možná vás trápí infekce Helicobacter Pylori

Existuje spousta nemocí, o kterých nemají běžní lidé ani potuchy. Jednou takovou je infekce s názvem Helicobacter pylori, o které se většinou dozvídáme až z úst lékaře poté, co je nám diagnostikována. Oč se jedná a jaké jsou její příznaky či léčba?

Nepříjemné, mnohdy vleklé bolesti břicha i nevolnosti

Zvažujete návštěvu lékaře, protože vás bolí v místech, kde se nachází žaludek, cítíte stále nevolnosti, trpíte nadměrným nadýmáním? Toto jsou klasické příznaky infekce Helicobacter Pyroli, která trápí dle odhadů asi polovinu dospělé populace.

Bakterie Helicobacter Pylori kolonizuje žaludeční sliznici, žije v povrchových vrstvách sliznice žaludku a dvanáctníku. Velmi dobře se umí adaptovat na zdejší kyselé a pro bakterie extrémně nepříznivé prostředí. Dokonce si v žaludku, kde je pH kolem 1, vytváří z močoviny zásaditý amoniak, který ji chrání před zničením vlivem žaludečních šťáv.

Bakterie byla popsána již v roce 1982, kdy dva australští vědci poukázali na její význam při vzniku vředových chorob žaludku a dvanáctníku. Dle statistik nemocí trpí až 50 % světové populace, přitom většina infikovaných netuší, že nemoc má. Zpočátku se totiž projevuje mírně, prvotní příznaky se snadno zamění s běžnými trávicími potížemi.

Infekce je spojována s žaludečním a duodenálním vředem. Vyskytuje se takřka u všech pacientů s duodenálním vředem a u většiny nemocných se žaludečním vředem. Kromě toho je Helicobacter klasifikován jako karcinogen 1. třídy.

Nemoc se přenáší orálně – análně nebo fekálně – orálně. Přenos je možný z nakažené osoby, ale také z předmětů, s nimiž byl nemocný v kontaktu.

Příznaky infekce Helicobacter Pylori

K hlavním příznakům patří nadýmání, bolesti žaludku, bolesti břicha, zápach z úst, zvracení, nevolnosti, nechutenství a pocit špatného trávení, únava, průjem… Existuje domácí test, který si můžete provést v pohodlí a bezpečí a zjistit, zda infekci máte.

Léčba probíhá antibiotiky, ale jsou i lékaři, kteří se snaží minimalizovat nasazení antibiotik a volí alternativní léčbu. Výborné výsledky má užívání Mastichy a 30 – 60 dní trvající mastichová kúra.

Více na masticlife.cz.

- Reklama -spot_img

Nejnovější články

- Reklama -PR článek
- Reklama-123jobs

Další články autora

- Reklama-123jobs